Beauty Dash

Nasza twarz lustrzanym odbiciem wewnętrznych organów

Jakiś czas temu zaczęłam interesować się sztuką czytania z twarzy, mającą swoje korzenie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Idąc za ciosem zdecydowałam się pójść na kurs – „Diagnoza z twarzy w medycynie chińskiej”. Na początku miałam mieszane uczucia, ale teraz kiedy ukończenie kursu mam za sobą wiem, że była to bardzo dobra decyzja. Dowiedziałam się naprawdę mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji, które mogę wykorzystywać w codziennej praktyce kosmetologicznej. Informacje te zainspirowały mnie do tego stopnia, że na pewno będę zgłębiać tą wiedzę dalej. Natomiast dzisiaj planuję podzielić się z Wami praktycznymi wskazówkami – jak sami możecie dokonać prostej diagnozy patrząc się na siebie co rano w lustrze i co możecie zmienić, żeby poradzić sobie, np. ze zmianami trądzikowymi w obrębie konkretnych części twarzy.

Nasza twarz i wszystkie zmiany na niej pojawiające się, tak naprawdę ostrzegają nas o tym, co dzieje się w naszym organizmie. Wszelkie niedobory, czy nadwyżki w naszym ciele będą manifestować się na zewnątrz. Dlatego pojawianie się stanów zapalnych na skórze twarzy w postaci np.: krost możesz śmiało potraktować jako sygnał ostrzegawczy, wołanie o pomoc wysyłane przez konkretny narząd w Twoim ciele. Powinna to być informacja dla Ciebie,  że dany narząd nie radzi sobie np. z nadmiarem toksyn mogących wynikać ze złej diety, barku wystarczającej ilości snu, czy stresu. Niestety wszystko co dostarczamy naszemu ciału musi mieć gdzieś swoje ujście. Jeżeli pijesz za dużo kawy, napojów energetycznych, słodkich napojów gazowanych Twoje nerki mogą w pewnym momencie być zmęczone i będą Ci to przekazywać poprzez pojawienie się zmian na twarzy w okolicy podoczodołowej. Często pojawiają się w tej okolicy nienaturalne odcienie, jak: zieleń, niebieski, żółty, co świadczyć może o złej gospodarce minerałami. Kolor ciemnoniebieski pod oczami wskazuje na brak równowagi w nerkach i nadnerczach. Zaleca się wtedy picie dużej ilości wody w celu usunięcia toksyn i zazwyczaj to wystarcza żeby załatwić problem, chyba że jest on bardziej złożony. Zawsze moim pacjentom powtarzam, że układ pokarmowy molekularnie jest identyczny jak nasza skóra. Więc logicznie rzecz biorąc wszystko co tam się dzieje, będzie manifestować się również na skórze. Dlatego nie dziw się, że masz wypryski na czole skoro niezdrowo się odżywiasz, jesz Fast foody, dużo słodyczy, pijesz dużo alkoholu, i w ogóle nieregularnie się odżywiasz, bo właśnie ta okolice jest powiązana z jelitami. Tak samo żółty odcień skóry może świadczyć o szwankowaniu układu trawiennego. Odcienie czerwieni na twarzy z kolei mogą sugerować nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia i spożywanie zbyt dużej ilości ostrych i gorących potraw.

Pomocne informacje w walce z trądzikiem, z podziałem na części twarzy:

  1. Szyja i dekolt – zmiany w tych okolicach, zakładając, że higiena osobista jest na właściwym poziomie mogą świadczyć o nadmiarze stresu. Dość często, głównie latem występować mogą potówki na szyi i dekolcie w wyniku gorąca i dlatego, że się po prostu pocimy.
  2. Broda i linia żuchwy – najczęściej zmiany zapalne w postaci krost, często bolących mówią nam nieprawidłowościach w układzie hormonalnym, ale także o nadmiarze toksyn w organizmie oraz zaburzeniach nerek, do tego często dochodzi stres. W takim przypadku niezwykle istotne jest picie dużej ilości wody, co pozwoli na wypłukanie toksyn i poprawę pracy nerek. Spokojne życie też jest idealnym rozwiązaniem, ale zdaję sobie sprawę, że dla większości zdanie to brzmieć może jak kiepski żart. Ale tak zupełnie poważnie, wprowadzenie paru chwil relaksu, chwil tylko dla siebie samego może być dobrą alternatywą. Nie mogę nie wspomnieć tu o diecie. Dieta roślinna, dieta zmniejszająca zakwaszenie organizmu też jest jak najbardziej wskazana.
  3. Obszar pomiędzy nosem, a ustami – tutaj będą manifestować się okolice rozrodcze. Często przed miesiączką lub u niektórych pań w trakcie owulacji pojawiają się krosty właśnie w tej okolicy. Jeżeli natomiast ropne krosty utrzymują się nad ustami permanentnie, niezależnie od tego w którym momencie cyklu miesiączkowego jesteście to może to świadczyć o stanie zapalnym w narządach rozrodczych. Warto zwrócić uwagę na dokładne mycie owoców i warzyw, ponieważ źle umyte często są powodem wyprysków lokalizujących się wokół ust. Mogą one również świadczyć o problemach z wypróżnianiem, zaparciami oraz nieprawidłową pracą żołądka. I tu znowu wracamy do diety.
  4. Okolica policzków – trądzik na policzkach często sugeruje po prostu niezdrowy styl życia. Wskazuje na problemy z wątrobą, żołądkiem, przejadaniem się i niewłaściwą dietą. Pomocna może być rezygnacja z nabiału i ograniczenie spożycia mięsa. Trądzik na policzkach występuje często u osób palących papierosy, ponieważ właśnie ta okolica mówi nam o stanie płuc. Przyczyną może by jak najbardziej zanieczyszczone powietrze, warto wtedy wyjeżdżać co jakiś czas gdzieś, gdzie to powietrze jest czystsze (nad morze, do lasu, w góry).
  5. Nos – tutaj dużą rolę odgrywa spożywanie dużej ilości cukru, stres, niedobory witamin z grupy B, nadmiar cholesterolu, czy problemy z ciśnieniem.
  6. Okolice brwi – krosty pojawiające się w tej okolicy mogą świadczyć osłabionym układzie immunologicznych, o nieprawidłowościach z wątrobą – za dużo tłuszczy w diecie, alkoholu, leków.
  7. Czoło – jak już napisałam na początku jest ściśle związane z jelitami. Wszelkie zaburzenia w pracy jelit, nieprawidłowe trawienie, które najczęściej mają związek ze złą dietą będą manifestować się właśnie na czole w postaci, np.: krost i zmarszczek. W takiej sytuacji warto pić dużo wody i zmniejszyć ilość przyjmowanych złych tłuszczy, wyeliminować żywność przetworzoną i słodycze. Jeżeli trądzik na czole będzie utrzymywał się długo, nawet po zmianie nawyków żywieniowych potraktuj to poważnie i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Wszystko wskazuje na to, że stres jest powodem Twoich problemów ze skórą. Nadmiar adrenaliny wydzielany w sytuacjach stresowych, czy przy stresie przewlekłym powoduje zmiany zapalne na skórze. Możesz mieć również problemy ze snem. Twój nastrój jeżeli utrzymuje się przez wiele tygodni może prowadzić do depresji. Nie zapominaj o technikach relaksacyjnych, zacznij chodzić na jogę, albo gdziekolwiek gdzie lubisz, gdzie się wyciszysz. Chodź spać przed 23.00 i sypiaj wystarczająco długo, aby zregenerować organizm.

Większość z nas boryka się również ze zbyt pogłębionymi bruzdami nosowo-wargowym. Są to linie biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zwane są Liniami Fa Ling (ścieżka smoka). Zbyt wyraźne i zbyt głębokie Linie Fa Ling mogą oznaczać skłonność do zapalenia żołądka i w dalszej kolejności owrzodzenia. Kiedy linie te są czerwone, oznacza to aktualny stan zapalny. Oprócz problemów trawiennych, mocne Fa Ling bywa oznaką bolesnego miesiączkowania, zagrożenia guzkami piersi lub tarczycy, a także problemów z dziąsłami i zębami.

Interpretacja wyglądu twarzy nie zastępuje innych metod diagnostycznych, lecz uzupełnia je, umożliwiając lepsze poznanie podłoża, na jakim rozwija się choroba, ponadto pomaga w określeniu dokładniejszych związków między chorobą a jej przyczynami. Mam nadzieje, że ten wpis dostarczył Ci odpowiedzi, jakiej oczekiwałaś/eś. ?

Skomentuj