Beauty Dash

5 sposobów walki z łojotokowym zapaleniem skóry

Zrozumienie problemu jest warunkiem skutecznej walki z nim. Dlatego postaram się w sposób najbardziej prosty i ciekawy przybliżyć pojęcie łojotokowego zapalenia skóry, choć przypuszczam, że osoby, które zainteresowały się tym postem, albo wiedzą co to za dermatoza, albo same się z nią borykają i szukają nowych rozwiązań. Zaczynamy….

Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) jest schorzeniem przewlekłym, które lubi nawracać w okresie jesieni i zimy. Charakteryzuje się równoczesnym występowaniem stanów zapalnych na rumieniowym podłożu (charakterystyczne czerwone plamy). Zmiany te zazwyczaj, choć nie zawsze –  występują w miejscach, gdzie jest wzmożona praca gruczołów łojowych, na granicy włosów nad czołem i za uszami. Nadmiar wydzielanego łoju tworzy charakterystyczne łuski o żółtym zabarwieniu, które cały czas łuszczą się. Zmianom tym towarzyszy świąd i pieczenie.

Często zadawane pytanie to: „Jaka jest przyczyna  pojawienia się objawów łojotokowego zapalenia skóry?” Otóż liczne badania i obserwacje kliniczne pozwoliły na wyodrębnienie kilku czynników charakterystycznych dla przebiegu choroby, czynników które występują u większości osób nią dotkniętych. Ważna jest ich znajomość, ponieważ ułatwi nam to eliminację lub złagodzenie tych czynników, które być może u Ciebie powodują zaostrzenie objawów.

W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, np. na owłosionej skórze głowy, czole, nosie, fałdach nosowo- policzkowych i zausznych, w okolicach mostka i między łopatkami. Często nadmiernemu wydzielaniu łoju towarzyszą zaburzenia w składzie zarówno ilościowym, jak i jakościowym tego łoju. Dlatego ważne jest, aby w Twojej codziennej pielęgnacji domowej znalazły się tzw. substancje seboregulujące, czyli takie, które regulują wydzielanie łoju i wpływają na jego skład oraz substancje keratolityczne, które regulują procesy złuszczania naskórka.

Po drugie wykazano związek pomiędzy ZŁS, a kolonizacją skóry drożdżakami z grupy Malassezia, które mają właściwości prozapalne. Mając już tą informację nie wyobrażam sobie, żeby w codziennej pielęgnacji zabrakło substancji o potwierdzonym działaniu na te właśnie grzyby drożdżopodobne. Na rynku jest wiele dostępnych maści i kremów o takim właśnie działaniu. Niektóre z nich są na receptę, a niektóre nie. Powszechnie używany w salonach kosmetycznych kwas salicylowy również ma działanie grzybobójcze.

Po trzecie nie zapominajmy o hormonach, które są bardzo potężną bronią nie tylko w walce ze sławetnym trądzikiem pospolitym, ale także mogą odgrywać  bardzo ważną rolę w przebiegu ŁZS. Nadmiar androgenów, czyli hormonów męskich może wywołać spustoszenie na skórze, dlatego warto przed przystąpieniem do leczenia zbadać poziom trzech hormonów, tj: wolny testosteron, androstendion, DHEA-S. Jeżeli poziom tych hormonów okaże się zaburzony należy skupić się na uregulowaniu go. Niezbędna tutaj będzie wizyta u dermatologa.

Po czwarte niezwykle istotny jest styl życia. Wykazano, iż przewlekły stres, depresja, niedobory Wit. A, E, C, B2, nadużywanie alkoholu, złe odżywianie się, palenie papierosów zaostrzają przebieg ŁZS. Nie jest to regułą, ale uważam, że warto wyeliminować pewne czynniki, które nic tak naprawdę nie wnoszą do naszego życia dobrego, a ich brak może sprawić, że będziemy wyglądać lepiej. Tematem diety przy ŁZS zajmę się przy okazji następnego postu J

Po piąte z uwagi na towarzyszące objawy takie jak świąd, czy pieczenie warto zastosować substancje łagodzące, jak ekstrakt z rumianku, ekstrakt z nagietka, ekstrakt z owsa.

Mając już te informacje na pewno łatwiej będzie Ci dobierać odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry z ZŁS. Poniżej wymieniam kilka propozycji, które nie raz pomogły mojej skórze i pomagają do dziś w zwalczaniu ZŁS.

Moje propozycje produktów do pielęgnacji domowej przy ZŁS, które sprawdziłam na własnej skórze:

 1. Do mycia twarzy:
 • SYLVECO rumiankowy żel do mycia twarzy z kwasem salicylowym
 • Physjogel że do mycia twarzy
 • Sebovalis SESDERMA – żel do twarzy
 1. Do mycia skóry głowy:
 • Sebovalis – szampon do włosów
 • La Roche Posay – KERIUM DS
 1. Krem do twarzy
 • OCTOPIROX –Pharmaceris – krem kojący do twarzy SPF 15
 • Beta Skin Natural Active Cream
 • KERIUM – kojący krem do skóry łojotokowej
 • Elidel –maść do stosowania tylko jesienią i zimą, jest dostępna w aptekach na receptę
 1. Emulsja do włosów:
 • SQUAMAX – emulsja salicylowo-mocznikowa do wmasowywania we włosy.
 • Diprosalic – lek na receptę
 1. Srebro koloidalne dostępne w aptekach – ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

Skomentuj